Jedenastą edycję konkursu o Nagrodę Artystyczną Siemensa, zwieńczoną wystawą finałową, można było oglądać w galerii Salon Akademii w Warszawie. Tę edycję wygrała Zuzanna Jankowska oraz jej blachy motocyklowe „Speed”. Co zabawne, artystka nie mogła osobiście stawić się w dniu wręczenia nagrody, a jest to niewątpliwie jej największy sukces w karierze artystycznej, nie tylko ze względu na prestiż konkursu oraz galerii, ale także wysoką nagrodę pieniężną.

„Tegoroczna wystawa zapowiada się niezwykle ciekawie i to nie tylko dlatego, że będzie można zobaczyć najlepsze prace z trzech różnych wydziałów, ale również z tego względu, że wszystkie prezentowane prace wymykają się stereotypowym kryteriom, którymi zwykliśmy się posługiwać, myśląc o malarstwie, grafice czy rysunku. Chyba pierwszy raz w historii konkursu nie zobaczymy na wystawie „typowego” obrazu ani grafiki. Coraz częściej się zdarza, że młodzi twórcy poszukują nowych środków wyrazu, wykorzystują nowe technologie wywodzące się z przemysłu reklamowego lub designu w celach czysto artystycznych. Próbują wyjść w przestrzeń poza ramy obrazu, w klasycznym tego słowa rozumieniu, lub dokonują swego rodzaju przewartościowań,  w których materiał używany do tej pory jako matryca staje się podłożem finalnej pracy. Tak jest na przykład w przypadku prac Pani Zuzanny Jankowskiej, prezentującej wielkoformatowe grafiki na blasze aluminiowej, dla których inspiracją były osobiste przeżycia autorki związane z szybką jazdą na motorze. Kolejna finalistka, Pani Anita Kucharczyk, używa tworzyw wykorzystywanych w reklamowym druku wielkoformatowym w celu uzyskania iluzji ruchu i przestrzeni na – w gruncie rzeczy – dwuwymiarowym podłożu. Efekt, jaki w ten sposób uzyskała, jest trudny do opisania i właściwie nie do zreprodukowania, chyba że w technologii 3D. Określenie przestrzeni w obrazie i próba przełamania dwuwymiarowości płaszczyzny to problem, który porusza w swoich pracach również Pani Aleksandra Łatecka, jednak czyni to w zdecydowanie inny sposób, zastępując standardowy prostokąt obrazu rozczłonkowaną formą o nieregularnym kształcie geometrycznym, której źródła należałoby szukać w realnej przestrzeni. Tworzy w ten sposób coś, co można by określić mianem obiektu malarskiego, który za sprawą wewnętrznej struktury – mimo że jest płaski – zaczyna się uprzestrzenniać. Również ostatnia z czwórki finalistek, Pani Magdalena Ciemierkiewicz, zrezygnowała z klasycznego prostokąta na rzecz owalu, komponując swoje prace w okręgach czy elipsach. I w tym przypadku można mówić, przynajmniej o części prac, że mamy do czynienia bardziej z obiektem malarskim niż z obrazem. Mam tu na myśli tajemnicze obrazy-lustra, których prawdziwa natura ujawnia się dopiero w chwili, gdy się przed nimi stanie.

Mam nadzieję, że wystawa dostarczy Państwu wielu wrażeń, płynących nie tylko z możliwości bezpośredniego obcowania z tymi zaskakującymi pracami, ale również wynikających z ich relacji i wzajemnego oddziaływania w obrębie jednej przestrzeni wystawienniczej.

 

Michał Borys-kurator wystawy

 

Wystawa finalistów konkursu o Nagrodę Artystyczną Siemensa

Magdalena Ciemierkiewicz

Zuzanna Jankowska

Anita Kucharczyk

Aleksandra Łatecka

 

Galeria Salon Akademii

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od ul. Traugutta)”

Źródło tekstu: https://salonakademii.asp.waw.pl/2016/12/02/wystawa-finalistow-konkursu-o-nagrode-artystyczna-siemensa/

Dodaj komentarz